

API 5L PSL1 razreda A dvostrano zavarivanje pod praškom (DSAW) čelična cijev
Osnovni pregled
API 5L PSL1 Grade A DSAW (dvostrano zavarivanje pod praškom) čelična cijevpočetna je cijev-od ugljičnog čelika proizvedena prema specifikaciji Američkog instituta za naftu za sustave cjevovodnog transporta. Oznaka "Razred A" označava minimalnu granicu tečenja od30 000 psi (207 MPa), koji predstavlja najnižu ocjenu čvrstoće u obitelji API 5L.
Važna napomena: Ocjena A dostupna je samo uPSL1 razina kvalitete. Ocjene PSL2 nude se samo od razine B do X80. Za primjene koje zahtijevaju poboljšanu kvalitetu (strože kemijske kontrole, obvezno ispitivanje na udar, maksimalne granice čvrstoće), navediteRazred B PSL2ili više.
DSAW proizvodni proces-također poznat kao LSAW (Longitudinalno zavarivanje pod praškom)-je metoda zavarivanja visokog-integriteta gdje se primjenjuju i unutarnji i vanjski zavari, tvorećijedan visoko{0}}kvalitetni grumen zavara. Ovaj proces je posebno dizajniran zacijevi velikog-promjera, debelih{1}}stijenakoristi se u-primjenama prijenosa tekućine pod niskim tlakom, konstrukcijama i pilotima.
Naziv Objašnjenje
| Dio | Značenje |
|---|---|
| API | Američki institut za naftu |
| 5L | Specifikacije za cjevovodne cijevi koje se koriste u sustavima cjevovodnog transporta |
| PSL1 | Razina specifikacije proizvoda 1 – standardna razina kvalitete s osnovnim zahtjevima (bez obveznog ispitivanja utjecaja) |
| razred A | Početni-razred ugljičnog čelika s minimalnom granicom razvlačenja od 30 000 psi (207 MPa) |
| DSAW | Dvostrano-zavarivanje pod praškom – primjenjuju se i unutarnji i vanjski varovi; zavarivački luk je uronjen u granulirani prašak tijekom zavarivanja |
| Također poznat kao | LSAW (Longitudinal Submersed Arc Welding) – kada zavareni šav ide uzdužno duž cijevi |
Ključne specifikacije
| Atribut | Opis |
|---|---|
| Standard | API 5L (46. izdanje, usklađeno s ISO 3183) |
| Razina specifikacije proizvoda | PSL1 – standardna razina kvalitete |
| Razred | A (L210 u ISO notaciji) |
| Minimalna granica razvlačenja | 207 MPa (30 000 psi) |
| Minimalna vlačna čvrstoća | 331 MPa (48 000 psi) |
| Proces proizvodnje | DSAW (dvostrano-zavarivanje pod praškom) / LSAW (uzdužno zavarivanje pod praškom) |
| Metode oblikovanja | JCOE(progresivno J-C-O formiranje) iliUOE(U-ing, O-ing, Expanding) |
| Raspon veličina (DSAW) | 406 mm do 1829 mm(16" do 72") OD – tipično za DSAW |
| Debljina stijenke | 6,0 mm do 50 mm (do 75 mm za posebne primjene) |
| Duljina | 6 m do 12 m standardno; dostupno do 18 m |
| Kraj Završeci | Ravni krajevi, zakošeni krajevi (kut zakošenja od 30 stupnjeva), s navojem |
| Mogućnosti premazivanja | Crna boja, lak, ulje protiv -rđe, FBE, 3LPE, epoksid katran ugljena |
Kemijski sastav (zavarena cijev API 5L PSL1 razreda A)
| Element | Maksimalni % | Bilješke |
|---|---|---|
| Ugljik (C) | 0.22% | Najniži ugljik među vrstama API 5L za maksimalnu sposobnost oblikovanja |
| mangan (Mn) | 0.90% | Pruža osnovnu snagu |
| fosfor (P) | 0.030% | Kontrolirana zavarljivost |
| Sumpor (S) | 0.030% | Kontrolirana za čvrstoću |
| Silicij (Si) | Nije navedeno za PSL1 | Obično manje od ili jednako 0,40% |
Napomena: PSL1 nema zahtjeve za maksimalnom granicom tečenja, ekvivalentom ugljika ili obaveznim ispitivanjem na udar.
Mehanička svojstva (API 5L PSL1 stupanj A)
| Vlasništvo | Zahtjev |
|---|---|
| Granica tečenja (min.) | 207 MPa (30 000 psi) |
| Granica tečenja (maks.) | Nije navedeno za PSL1 |
| Vlačna čvrstoća (min.) | 331 MPa (48 000 psi) |
| Vlačna čvrstoća (maks.) | Nije navedeno za PSL1 |
| Elongacija | Po formuli API 5L (varira ovisno o debljini stijenke) |
| Charpyjev utjecaj | Nije potrebno za PSL1– samo PSL2 zahtijeva obavezno ispitivanje udarom |
Usporedba razreda A i razreda B
| Vlasništvo | razred A | razred B | Razlika |
|---|---|---|---|
| Granica tečenja (min.) | 207 MPa (30 ksi) | 241 MPa (35 ksi) | Grade B je 16% jači |
| Vlačna čvrstoća (min.) | 331 MPa (48 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | Grade B je 25% jači |
| Ugljik (C) max | 0.22% | 0.26% | Stupanj A ima niži ugljik |
| Mangan (Mn) max | 0.90% | 1.20% | Grade B ima veći Mn za čvrstoću |
| Tipična primjena | Niskotlačna-voda, odvodnja, ne-kritično | Opća usluga cjevovoda, najčešća | Ocjena B je standardni izbor |
Dimenzionalne specifikacije
| Parametar | Raspon / tolerancija |
|---|---|
| Vanjski promjer | 406 mm do 1829 mm(16" do 72") – tipični DSAW raspon |
| Debljina stijenke | 6,0 mm do 50 mm (do 75 mm za posebne primjene) |
| Tolerancija promjera | ±0,75% navedenog OD (tipično) |
| Tolerancija debljine stijenke | +15% / -12,5% nominalnog (uobičajeno) |
| Duljina | 6 m do 12 m standardno; dostupno do 18 m |
| Izvan--okruglosti | Manje od ili jednako 1% navedenog OD |
Dostupnost tipične veličine (API 5L stupanj A DSAW):
| OD (inči) | OD (mm) | Raspon debljine stijenke (mm) |
|---|---|---|
| 16" | 406 | 6.0 - 14.0 |
| 20" | 508 | 6.0 - 16.0 |
| 24" | 610 | 6.0 - 18.0 |
| 30" | 762 | 7.0 - 21.0 |
| 36" | 914 | 8.0 - 24.0 |
| 40" | 1016 | 8.0 - 26.0 |
| 48" | 1219 | 9.0 - 28.0 |
| 56" | 1422 | 10.0 - 29.0 |
| 60" | 1524 | 10.0 - 29.0 |
| 64" | 1626 | 10.0 - 30.0 |
| 72" | 1829 | 10.0 - 30.0 |
DSAW/LSAW proizvodni proces
Dvo-strano zavarivanje pod praškom (DSAW), poznato i kao uzdužno zavarivanje pod praškom (LSAW), visoko je-učinkovit proces koji se prvenstveno koristi za čelične cijevi velikog-promjera.
Opis procesa
Zavarivački luk je uronjen u granulirani prašaktijekom zavarivanja, štiteći zavar od atmosferske kontaminacije
Potrebni su i unutarnji i vanjski zavari, obično se ostvaruju u odvojenim procesima
Odvojeni varovi troše dio drugoga, što rezultira ajedan visoko{0}}kvalitetni grumen zavara
Metode oblikovanja
| metoda | Opis | Tipični promjeri |
|---|---|---|
| JCOE | Progresivni J-C-O koraci oblikovanja (J-oblik → C-oblik → O-oblik), prošireni nakon zavarivanja | 406-1626 mm (16"-64") |
| UOE | Ploča prešana u U-oblik, zatim O-oblik, proširena nakon zavarivanja | 508-1118 mm (20"-44") |
Koraci procesa
Odabir ploče– Čelične ploče koje ispunjavaju zahtjeve API 5L PSL1 razreda A
Priprema rubova– Rubovi su zakošeni kako bi se stvorio utor u obliku slova V-
Formiranje– Čelične ploče se oblikuju u cilindrične oblike pomoću JCOE ili UOE preše
Pričvrsno zavarivanje– Oblikovane ploče su-zavarene kako bi se zadržao oblik
Dvostruko zavarivanje pod praškom– Šav cijevi zavaren na unutarnjim i vanjskim površinama
Hladna ekspanzija– Cijev se može proširiti do 1,5% kako bi se postigla konačna OD dimenzija
Ultrazvučni pregled– Šav pregledan kontinuiranim ultrazvučnim automatskim otkrivanjem nedostataka
Test hidrostatskog tlaka– Svaka cijev prolazi ispitivanje hidrostatskim tlakom (ako je navedeno)
Završna obrada– Završna obrada, skošenje, premazivanje i označavanje prema specifikacijama
Zahtjevi za ispitivanje i inspekciju (PSL1)
| Vrsta testa | Zahtjev | Bilješke |
|---|---|---|
| Kemijska analiza | Po lotu topline | Provjerava ograničenja sastava prema API 5L PSL1 |
| Ispitivanje zatezanjem | Po lotu | Provjerava čvrstoću tečenja i vlačnu čvrstoću |
| Test spljoštenja | Potreban | Provjerava duktilnost i cjelovitost zavara |
| Test savijanja | Potreban | Provjerava integritet zavara |
| Charpyjevo ispitivanje udarom | Nije potrebno za PSL1 | Samo PSL2 zahtijeva obavezno ispitivanje utjecaja |
| Hidrostatsko ispitivanje | Svaka cijev (ako je navedena) | Provjera ispravnosti tlaka |
| Ultrazvučni pregled | 100% zavara | Standardna praksa za DSAW |
| X-rendgenski pregled | Za "T" spojeve | Tamo gdje sučeoni zavari traka sijeku spiralne šavove |
| Dimenzionalna inspekcija | 100% | Prema standardnim tolerancijama |
| Certifikat ispitivanja mlina | EN 10204 Tip 3.1B | Dostavljeni potpuni rezultati ispitivanja |
Usporedba PSL1 u odnosu na PSL2 za stupanj A
| Značajka | PSL1 stupanj A | PSL2 stupanj A | Značaj |
|---|---|---|---|
| Dostupnost | na raspolaganju | Nije dostupno(PSL2 počinje od razreda B) | PSL2 Grade A nije ponuđen |
| Ugljik (C) max | 0.22% | - | - |
| Sumpor (S) max | 0.030% | - | - |
| Granica tečenja | Samo min. 207 MPa | - | - |
| Ispitivanje utjecaja | Nije potrebno | - | - |
| Tipična uporaba | Nizak-pritisak, ne-kritično | - | - |
PSL2 Razred A jenije dostupno. Prema API 5L specifikacijama, PSL2 stupnjevi pokrivajuB do X80. Razred A dostupan je samo u PSL1.
Uobičajene aplikacije
| Primjena | Opis |
|---|---|
| Vodovod-niskotlačni | Komunalni vodovod, sustavi navodnjavanja, odvodnja |
| Skupljanje-plina pod niskim tlakom | Ne{0}}prikupljanje prirodnog plina koje nije kritično |
| Opći komunalni cjevovod | Industrijski vodovodi, sustavi rashladne vode |
| Strukturalne primjene | Piloti, ograde, rukohvati, skele |
| Mehanička proizvodnja | Dijelovi strojeva, okviri opreme |
| Privremeni cjevovodi | Opskrba vodom na gradilištu, vodovi za odvodnjavanje |
Ključne prednosti
| Prednost | Opis |
|---|---|
| Najekonomičniji | Najniža cijena među razredima API 5L |
| Izvrsna sposobnost oblikovanja | Nizak udio ugljika (maks. 0,22%) omogućuje savijanje, rubove i oblikovanje bez pucanja |
| Dobra zavarljivost | Ekvivalent niske razine ugljika osigurava jednostavno zavarivanje na terenu |
| Mogućnost velikog promjera | DSAW proizvodi cijevi od 16" do 72" OD – idealno za primjene velikog-promjera |
| Visoki integritet zavara | Dvo-strano zavarivanje stvara jedan visoko{1}}kvalitetni grumen zavara uz 100% UT pregled |
| Široka dostupnost | Obično ga skladište proizvođači |
| Duktilnost | Veće istezanje od viših razreda, pogodno za hladno oblikovanje |
Međunarodne aproksimacije
| Standard | Ekvivalentna ocjena | Bilješke |
|---|---|---|
| ASTM A53 | razred A | Slična granica razvlačenja (205 MPa naspram . 207 MPa) |
| EN 10217-1 | P195TR1 / P195TR2 | Slična čvrstoća (195 MPa popuštanje) |
| GB/T 9711 | L210 | kineski ekvivalent |
| ISO 3183 | L210 | Ekvivalent međunarodnom standardu |
| JIS G3454 | STPG370 | Japanski ekvivalent |
Mogućnosti premazivanja
API 5L PSL1 Grade A DSAW cijev može se isporučiti s različitim premazima za zaštitu od korozije:
| Vrsta premaza | Najbolje za | Ključne značajke |
|---|---|---|
| 3LPE (3-slojni polietilen) | Ukopani cjevovodi | Najčešći; izvrsna zaštita od korozije, visoka otpornost na udarce |
| FBE (Fusion Bonded Epoxy) | Naftovodi i plinovodi | Jaka prionjivost, kemijska otpornost |
| Katran epoksid | Morski okoliši | Za-teška zaštita |
| Lak / ulje protiv -hrđe | Privremena zaštita | Kratkoročna-zaštita od korozije tijekom transporta |
| Bitumenski premaz | Ukopana služba | Tro-učinkovita zaštita |
| Premaz crnim uljem | Standardna obrada mlina | Privremena zaštita |
Kraj Završeci
Dostupni završni tretmani uključuju:
Ravni krajevi (PE)– standard za većinu aplikacija
Ukošeni krajevi (BE)– za zavarivanje na terenu (kosi kut od 30 stupnjeva)
Navojni krajevi– za mehaničke spojeve
Važna razmatranja
1. PSL1 Odabir razreda A u odnosu na stupanj B
razred A: Odaberite za niske-pritiske, ne-kritične aplikacije gdje je cijena primarni pokretač
razred B: Najčešća ocjena za opću službu; nudi 16% veću granicu razvlačenja
2. PSL2 nije dostupan za stupanj A
PSL2 Razred A jenije ponuđenou specifikacijama API 5L
PSL2 počinje od stupnja B i ide do X80
Ako je potrebna kvaliteta PSL2, navediteRazred B PSL2ili više
3. Ograničenja veličine DSAW-a
DSAW proizvodnja za stupanj A obično je dostupna kod16" do 72" OD
Manji promjeri (ispod 16") obično se proizvode ERW ili bešavnim metodama
4. Ispitivanje utjecaja
PSL1 radinezahtijevaju ispitivanje udarca po Charpyju prema standardu. Ako se očekuje usluga niske-temperature, razmotrite sljedeće:
Određivanje ispitivanja udarca kao dodatnog zahtjeva
Nadogradnja na PSL2 (razred B ili viši)
5. Ograničenja tlaka
Ocjena A je pogodna zasamo-niskotlačne primjene
Za zahtjeve većeg tlaka, razmotrite stupanj B ili više
6. Ograničenja temperature
Maksimalna preporučena radna temperatura:350 stupnjeva (662 stupnja F)
Nema zajamčene otpornosti na niske-temperature – nije prikladno za primjene ispod-nulte temperature bez procjene
7. Inspekcija-treće strane
Dostupne inspekcijske usluge uključuju SGS, BV, Lloyds
8. Potvrda o ispitivanju mlina
Obično se daje kaoEN 10204 Tip 3.1Bs punim rezultatima ispitivanja
Pregled-treće strane dostupan na zahtjev
Sažetak
API 5L PSL1 razreda A dvostrano elektrolučno zavarena (DSAW/LSAW) čelična cijevje početna-specifikacija cjevovoda za velike-promjere, niske-tlačne primjene. S minimalnom granicom razvlačenja od30 000 psi (207 MPa)i vlačna čvrstoća od48 000 psi (331 MPa), ovaj materijal nudi najekonomičnije rješenje za ne-kritični prijenos tekućine, konstrukcije i primjene u pilotima gdje nisu potrebni viši stupnjevi čvrstoće.
Ključne karakteristike:
Standard materijala: API 5L PSL1 Grade A – početna-razina čvrstoće
Granica razvlačenja: minimalno 207 MPa (30.000 psi) – najniže u obitelji API 5L
PSL1 razina kvalitete: Nema obveznog ispitivanja utjecaja; standardni zahtjevi za opću uslugu
PSL2 nije dostupanza razred A – PSL2 počinje u razredu B
Najniži sadržaj ugljika(0,22% max) među API 5L klasama za maksimalnu sposobnost oblikovanja
DSAW proizvodnjaproizvodi cijevi od16" do 72" ODs debljinom stijenke do50 mm
Dvost{0}}strano zavarivanjestvara jedan visoko{0}}kvalitetni grumen zavara
Formiranje JCOE ili UOEmetode osiguravaju preciznu točnost dimenzija
100% ultrazvučni pregledzavarenog šava osigurava kvalitetu
Izvrsna zavarljivosti dobru sposobnost oblikovanja
Najekonomičniji izbormeđu API 5L razredima
Uobičajene primjene uključuju:
Vodovod-niskotlačne vode i sustavi za navodnjavanje
Niskotlačni{0}}vodi za prikupljanje i odvodnju plina
Opći komunalni cjevovodi i industrijski vodovodi
Strukturalne primjene (piloti, ograde, rukohvati)
Komponente za mehaničku proizvodnju
Privremeni cjevovodi i građevinske primjene
Prilikom narudžbe navedite:API 5L PSL1 stupanj A, DSAW/LSAW (dvostrano/uzdužno zavareno pod praškom), veličina (OD x Š), dužina, završna obrada (ravna/skošena), zahtjevi za premazivanje i potvrda o ispitivanju mlina prema EN 10204 tip 3.1B.
Za primjene koje zahtijevaju zajamčenu žilavost-na niskim temperaturama, strožu kontrolu kemije ili sposobnost kisele upotrebe, navediteAPI 5L PSL2 stupanj Bumjesto toga (Razred A nije dostupan u PSL2) . Za većinu aplikacija-opće namjene,razred Bje češći i preporučeni izbor zbog veće snage.





