Apr 09, 2026 Ostavite poruku

API 5L PSL1 X60 dvostrano elektrolučno zavarivanje pod praškom

info-259-194info-290-174

API 5L PSL1 Grade X60 dvostrano zavarivanje pod praškom (DSAW) čelična cijev

Osnovni pregled

Čelična cijev API 5L PSL1 razreda X60 DSAW (dvostrano-zavarivanje pod praškom)je-cijevna cijev od ugljičnog čelika visoke čvrstoće proizvedena prema specifikaciji Američkog instituta za naftu za sustave cjevovodnog transporta. Oznaka "X60" označava minimalnu granicu tečenja od60 000 psi (414 MPa), predstavlja ulaznu točku u materijale za cjevovode "-visoke čvrstoće".

X60 je visok-razred čvrstoće koji nudi približno15% veća granica razvlačenja od X52(414 MPa prema . 359 MPa) i71% više od ocjene B(414 MPa prema . 241 MPa). Obično se navodi za-visokotlačne prijenosne cjevovode, offshore primjene i zahtjevne uvjete rada gdje bi niži stupnjevi zahtijevali pretjeranu debljinu stijenke.

DSAW proizvodni proces-također poznat kao LSAW (Longitudinalno zavarivanje pod praškom)-je metoda zavarivanja visokog-integriteta gdje se primjenjuju i unutarnji i vanjski zavari, tvorećijedan visoko{0}}kvalitetni grumen zavara. Ovaj proces je posebno dizajniran zacijevi velikog-promjera, debelih{1}}stijenakoristi se-u visokotlačnom prijenosu nafte i plina, vodovodnim cjevovodima i morskim cjevovodima.

Naziv Objašnjenje

Dio Značenje
API Američki institut za naftu
5L Specifikacije za cjevovodne cijevi koje se koriste u sustavima cjevovodnog transporta
PSL1 Razina specifikacije proizvoda 1 – standardna razina kvalitete s osnovnim zahtjevima (bez obveznog ispitivanja utjecaja)
X60 Oznaka stupnja: "X" označava stupanj cjevovoda, "60" predstavlja minimalnu granicu tečenja u ksi (60 000 psi / 414 MPa)
DSAW Dvostrano-zavarivanje pod praškom – primjenjuju se i unutarnji i vanjski varovi; zavarivački luk je uronjen u granulirani prašak tijekom zavarivanja
Također poznat kao LSAW (Longitudinal Submersed Arc Welding) – kada zavareni šav ide uzdužno duž cijevi

Ključne specifikacije

Atribut Opis
Standard API 5L (46. izdanje, usklađeno s ISO 3183)
Razina specifikacije proizvoda PSL1 – standardna razina kvalitete
Razred X60 (L415 u ISO notaciji)
Minimalna granica razvlačenja 414-415 MPa (60 000-60 200 psi)
Minimalna vlačna čvrstoća 517-520 MPa (75.000-75.400 psi)
Proces proizvodnje DSAW (dvostrano-zavarivanje pod praškom) / LSAW (uzdužno zavarivanje pod praškom)
Metode oblikovanja JCOE(progresivno J-C-O formiranje) iliUOE(U-ing, O-ing, Expanding)
Raspon veličina (DSAW/LSAW) 406 mm do 1829 mm(16" do 72") OD – tipično za DSAW; dostupno do 84".
Debljina stijenke 6,0 mm do 50 mm (do 75 mm za posebne primjene)
Duljina 6 m do 12 m standardno; dostupno do 18 m
Kraj Završeci Ravni krajevi, zakošeni krajevi (kosi kut od 30 stupnjeva)
Mogućnosti premazivanja Crna boja, lak, ulje protiv hrđe, FBE, 3LPE, katran epoksi, CWC

Kemijski sastav (zavarena cijev API 5L PSL1 razreda X60)

Na temelju zahtjeva API 5L PSL1 za zavarene cijevi:

Element Maksimalni % Bilješke
Ugljik (C) 0.26% Nizak ugljik za dobru zavarljivost
mangan (Mn) 1.40% Pruža snagu
fosfor (P) 0.030% Kontrolirana zavarljivost
Sumpor (S) 0.030% Kontrolirana za čvrstoću
Silicij (Si) Nije navedeno za PSL1 Obično manje od ili jednako 0,45%
Vanadij (V) Po dogovoru Mikro-legiranje za pročišćavanje zrna
Niobij (Nb) Po dogovoru Mikro-legiranje za čvrstoću
Titan (Ti) Po dogovoru Mikro-legiranje za pročišćavanje zrna

Napomena: Za svako smanjenje od 0,01 % ispod navedenog maksimalnog sadržaja ugljika, dopušteno je povećanje od 0,05 % iznad navedenog maksimalnog sadržaja mangana, do najviše 1,65 %. PSL1 nema zahtjeve za maksimalnom granicom tečenja, ekvivalentom ugljika ili obaveznim ispitivanjem na udar.

Mehanička svojstva (API 5L PSL1 Grade X60)

Vlasništvo Zahtjev
Granica tečenja (min.) 414-415 MPa (60 000-60 200 psi)
Granica tečenja (maks.) Nije navedeno za PSL1
Vlačna čvrstoća (min.) 517-520 MPa (75.000-75.400 psi)
Vlačna čvrstoća (maks.) Nije navedeno za PSL1
Elongacija Po formuli API 5L (varira ovisno o debljini stijenke)
Charpyjev utjecaj Nije potrebno za PSL1– samo PSL2 zahtijeva obavezno ispitivanje udarom
Omjer-tezanja prema-tezanju Nije navedeno za PSL1

Usporedba X60 u odnosu na susjedne stupnjeve

Razred Granica tečenja (min.) Vlačna čvrstoća (min.) Relativna snaga u odnosu na X60 Tipična primjena
razred B 241 MPa (35 ksi) 414 MPa (60 ksi) -42% Nisko{0}}prikupljanje tlaka, komunalije
X42 290 MPa (42 ksi) 414 MPa (60 ksi) -30% Sabirne linije, distribucija
X46 317 MPa (46 ksi) 434 MPa (63 ksi) -23% Srednji{0}}pritisak
X52 359 MPa (52 ksi) 455-460 MPa (66 ksi) -13% Opći prijenos
X56 386-390 MPa (56 ksi) 490 MPa (71 ksi) -6% Prijenos-višeg tlaka
X60 414 MPa (60 ksi) 517-520 MPa (75 ksi) Osnovna linija Visok{0}}tlačni prijenos, pučina
X65 448 MPa (65 ksi) 531 MPa (77 ksi) +8% Visok{0}}tlak, pučina
X70 483 MPa (70 ksi) 565 MPa (82 ksi) +17% Visok-tlak-na velike udaljenosti

*X60 predstavlja ulaznu točku u materijale za cjevovode "visoke-čvrstoće", nudeći približno 15% veću granicu tečenja od X52 .*

Dimenzionalne specifikacije

Parametar Raspon / tolerancija
Vanjski promjer 406 mm do 1829 mm(16" do 72") – tipični DSAW raspon; dostupno do 84".
Debljina stijenke 6,0 mm do 50 mm (do 75 mm za posebne primjene)
Tolerancija promjera (tijelo cijevi) ±0,75% specificirane OD
Tolerancija promjera (krajevi cijevi, 219,1-273,1 mm) +1.6 mm / -0,4 mm
Tolerancija promjera (krajevi cijevi, 274-457 mm) +2.4 mm / -0,8 mm
Tolerancija debljine zida (508-610 mm) +19.5% / -8%
Tolerancija debljine stijenke (219,1-457 mm) +15% / -12.5%
Duljina 6 m do 12 m standardno; dostupno do 18 m
Izvan--okruglosti Manje od ili jednako 1% navedenog OD

Tipična dostupnost veličina (API 5L Grade X60 DSAW):

OD (inči) OD (mm) Raspon debljine stijenke (mm)
16" 406 6.0 - 14.0
20" 508 6.0 - 16.0
24" 610 6.0 - 18.0
30" 762 7.0 - 21.0
36" 914 8.0 - 24.0
40" 1016 8.0 - 26.0
48" 1219 9.0 - 28.0
56" 1422 10.0 - 29.0
60" 1524 10.0 - 29.0
64" 1626 10.0 - 30.0
72" 1829 10.0 - 30.0

Izvor: Na temelju podataka o industrijskim proizvođačima.

DSAW/LSAW proizvodni proces

Dvo-strano zavarivanje pod praškom (DSAW), poznato i kao uzdužno zavarivanje pod praškom (LSAW), visoko je-učinkovit proces koji se prvenstveno koristi za čelične cijevi velikog-promjera.

Opis procesa

Zavarivački luk je uronjen u granulirani prašaktijekom zavarivanja, štiteći zavar od atmosferske kontaminacije

Potrebni su i unutarnji i vanjski zavari, obično se ostvaruju u odvojenim procesima

Odvojeni varovi troše dio drugoga, što rezultira ajedan visoko{0}}kvalitetni grumen zavara

Metode oblikovanja

metoda Opis Tipični promjeri
JCOE Progresivni J-C-O koraci oblikovanja (J-oblik → C-oblik → O-oblik), prošireni nakon zavarivanja 406-1626 mm (16"-64")
UOE Ploča prešana u U-oblik, zatim O-oblik, proširena nakon zavarivanja 508-1118 mm (20"-44")

Koraci procesa

Odabir ploče– Čelične ploče koje ispunjavaju zahtjeve API 5L PSL1 X60

Priprema rubova– Rubovi su zakošeni kako bi se stvorio utor u obliku slova V-

Formiranje– Čelične ploče se oblikuju u cilindrične oblike pomoću JCOE ili UOE preše

Pričvrsno zavarivanje– Oblikovane ploče su-zavarene kako bi se zadržao oblik

Dvostruko zavarivanje pod praškom– Šav cijevi zavaren na unutarnjim i vanjskim površinama

Hladna ekspanzija– Cijev se može proširiti do 1,5% kako bi se postigla konačna OD dimenzija

Ultrazvučni pregled– Šav pregledan kontinuiranim ultrazvučnim automatskim otkrivanjem nedostataka

Test hidrostatskog tlaka– Svaka cijev prolazi ispitivanje hidrostatskim tlakom (ako je navedeno)

Završna obrada– Završna obrada, skošenje, premazivanje i označavanje prema specifikacijama

Zahtjevi za ispitivanje i inspekciju (PSL1)

Vrsta testa Zahtjev Bilješke
Kemijska analiza Po lotu topline Provjerava ograničenja sastava prema API 5L PSL1
Ispitivanje zatezanjem Po lotu Provjerava čvrstoću tečenja i vlačnu čvrstoću
Test spljoštenja Potreban Provjerava duktilnost i cjelovitost zavara
Test savijanja Potreban Provjerava integritet zavara
Charpyjevo ispitivanje udarom Nije potrebno za PSL1 Samo PSL2 zahtijeva obavezno ispitivanje utjecaja
Hidrostatsko ispitivanje Svaka cijev (ako je navedena) Provjera ispravnosti tlaka
Ultrazvučni pregled 100% zavara Standardna praksa za DSAW
X-rendgenski pregled Za "T" spojeve Tamo gdje sučeoni zavari traka sijeku spiralne šavove
Dimenzionalna inspekcija 100% Prema standardnim tolerancijama
Certifikat ispitivanja mlina EN 10204 Tip 3.1B Dostavljeni potpuni rezultati ispitivanja

Usporedba PSL1 i PSL2 za X60

Značajka PSL1 X60 PSL2 X60 Značaj
Ugljik (C) max 0.26% 0.12% PSL2 imasmanjenje od 54%.– bolja zavarljivost, manja tvrdoća ZUT-a
Sumpor (S) max 0.030% 0.015% PSL2 ima smanjenje od 50% - kritično za žilavost
Fosfor (P) max 0.030% 0.025% PSL2 ima stroža ograničenja
Mangan (Mn) max 1.40% 1.40-1.60% Viša za snagu
Granica tečenja Samo min. 414 MPa Raspon 414-565 MPa PSL2 navodi maksimum za sprječavanje pre-pretjerane čvrstoće materijala
Vlačna čvrstoća Samo min. 520 MPa Raspon 520-760 MPa PSL2 navodi maksimum za dosljednost
Omjer-tezanja prema-tezanju Nije navedeno Manje ili jednako 0,93 PSL2 osigurava odgovarajuću duktilnost
Ispitivanje utjecaja Nije potrebno Obavezno PSL2 jamči otpornost-na niske temperature
Ekvivalent ugljika Nije potrebno Izračunato i kontrolirano PSL2 osigurava dobru zavarljivost na terenu
NDT zahtjevi Standard Strožiji PSL2 omogućuje bolje otkrivanje kvarova
Tipična uporaba Opća usluga, vodovi, ne-kritično Kritična usluga, kisela usluga, niska temperatura  

Uobičajene aplikacije

Primjena Opis
Visok{0}}prijenos plina Dugo-cjevovodi prirodnog plina koji zahtijevaju visoke radne tlakove
Magistralni vodovi sirove nafte Glavni dalekovodi za transport sirove nafte
Offshore cjevovodi Podmorski cjevovodi koji zahtijevaju visok omjer čvrstoće-i-težine
Mreže za prikupljanje na kopnu Regionalni magistralni sustavi koji povezuju proizvodna područja s preradom
Stanica i cjevovod kolektora Kompresorske stanice, crpne stanice, mjerna postrojenja
Prijenos vode Visokotlačni vodovod velikog-promjera-
Industrijski procesni cjevovodi Rafinerije, kemijska postrojenja, proizvodnja električne energije
Kisela usluga H₂S okruženja (s PSL2 i dodatnim NACE zahtjevima)

Ključne prednosti

Prednost Opis
Visoka čvrstoća Iskorištenje od 60 000 psi – 15% više od X52, što omogućuje smanjenu debljinu stjenke ili veće radne tlakove
Isplativo- PSL1 je ekonomičniji od PSL2 – prikladan za opće usluge
Izvrsna zavarljivost Nizak sadržaj ugljika osigurava dobru zavarljivost na terenu
Mogućnost velikog promjera DSAW proizvodi cijevi od 16" do 72" OD – idealno za primjene velikog-promjera
Visoki integritet zavara Dvo-strano zavarivanje stvara jedan visoko{1}}kvalitetni grumen zavara uz 100% UT pregled
Široka dostupnost Obično ga pohranjuju proizvođači diljem svijeta
Formiranje JCOE/UOE Precizna dimenzijska točnost kroz napredne metode oblikovanja
Dokazana izvedba Široko se upotrebljava u-prijenosu plina pod visokim tlakom, cjevovodima na moru i zahtjevnim primjenama

Međunarodne aproksimacije

Standard Ekvivalentna ocjena Bilješke
ISO 3183 L415 Ekvivalent međunarodnom standardu
GB/T 9711 L415 kineski ekvivalent
DNV OS-F101 Ocjena 450 Offshore standard (slična razina snage)
EN 10208-2 L415MB Europski ekvivalent

Mogućnosti premazivanja

Cijev API 5L PSL1 X60 DSAW može se isporučiti s različitim premazima za zaštitu od korozije:

Vrsta premaza Najbolje za Ključne značajke
3LPE (3-slojni polietilen) Ukopani cjevovodi Najčešći; izvrsna zaštita od korozije, visoka otpornost na udarce
FBE (Fusion Bonded Epoxy) Naftovodi i plinovodi Jaka prionjivost, kemijska otpornost
Katran epoksid Morski okoliši Za-teška zaštita
CWC (premaza betona) Offshore/podmorski cjevovodi Negativni uzgon i mehanička zaštita
Lak / ulje protiv -hrđe Privremena zaštita Kratkoročna-zaštita od korozije tijekom transporta
Bitumenski premaz Ukopana služba Tro-učinkovita zaštita
Premaz crnim uljem Standardna obrada mlina Privremena zaštita

Kraj Završeci

Dostupni završni tretmani uključuju:

Ravni krajevi (PE)– standard za većinu aplikacija

Ukošeni krajevi (BE)– za zavarivanje na terenu (kosi kut od 30 stupnjeva)

Navojni krajevi– za mehaničke spojeve

Važna razmatranja

1. Odabir PSL1 nasuprot PSL2

PSL1: Prikladno za opće usluge, vodove za vodu, ne-kritične primjene gdje nije potrebna otpornost na-niske temperature

PSL2: Potrebno za niske-temperaturne usluge (ispod 0 stupnjeva), kisele usluge (H₂S okruženja), regulirane cjevovode (FERC, DOT) i kritične primjene

2. X60 u odnosu na niže/više stupnjeve

X52: Opći prijenos (52 ksi prinos)

X56: prijenos većeg{0}}tlaka (56 ksi)

X60: Visok{0}}tlačni prijenos, pučina(60 ksi prinos)

X65/X70: Viši tlak, pučina, velike-udaljenosti

3. Ograničenja veličine DSAW-a

DSAW proizvodnja za X60 obično je dostupna od16" do 72" OD

Manji promjeri (ispod 16") obično se proizvode ERW ili bešavnim metodama

4. Ispitivanje utjecaja

PSL1 radinezahtijevaju ispitivanje udarca po Charpyju prema standardu. Ako se očekuje usluga niske-temperature, razmotrite sljedeće:

Određivanje ispitivanja udarca kao dodatnog zahtjeva

Nadogradnja na PSL2 (koja nalaže ispitivanje utjecaja)

5. Ograničenja temperature

Maksimalna preporučena radna temperatura:350 stupnjeva (662 stupnja F)

Nema zajamčene niske{0}}temperaturne žilavosti prema PSL1 – nije prikladno za primjene ispod-nulte temperature bez procjene

6. Inspekcija-treće strane

Dostupne inspekcijske usluge uključuju SGS, BV, Lloyds

7. Potvrda o ispitivanju mlina

Obično se daje kaoEN 10204 Tip 3.1Bs punim rezultatima ispitivanja

Pregled-treće strane dostupan na zahtjev

8. Zavarljivost

Nizak sadržaj ugljika (manje ili jednako 0,26%) osigurava izvrsnu zavarljivost

Prikladno za sve standardne metode zavarivanja (SMAW, GTAW, GMAW, SAW)

Toplinska obrada nakon-zavarivanja nije potrebna za većinu debljina

Za kisele servisne primjene s PSL2, potrebna je praksa niske razine vodika

Sažetak

API 5L PSL1 Grade X60 dvostrano elektrolučno zavarena (DSAW/LSAW) čelična cijevje visoko{0}}čvrsta cjevovodna cijev koja služi kao ulazna točka u vrhunske materijale za cjevovode. S minimalnom granicom razvlačenja od60 000 psi (414 MPa)– otprilike15% više od X52– i vlačna čvrstoća od75 000 psi (517 MPa), ovaj je materijal preferirani izbor za-visokotlačne prijenosne cjevovode, offshore primjene i zahtjevne uvjete rada gdje bi X52 zahtijevao pretjeranu debljinu stijenke.

Ključne karakteristike:

Standard materijala: API 5L PSL1 X60 – visok-razred čvrstoće za opću upotrebu

Granica razvlačenja: minimalno 414 MPa (60 000 psi) – 15% više od X52

Vlačna čvrstoća: minimalno 517 MPa (75 000 psi).

PSL1 razina kvalitete: Nema obveznog ispitivanja utjecaja; standardni zahtjevi za opću uslugu

DSAW proizvodnjaproizvodi cijevi od16" do 72" ODs debljinom stijenke do50 mm

Dvost{0}}strano zavarivanjestvara jedan visoko{0}}kvalitetni grumen zavara

Formiranje JCOE ili UOEmetode osiguravaju preciznu točnost dimenzija

100% ultrazvučni pregledzavarenog šava osigurava kvalitetu

Izvrsna zavarljivosts niskim udjelom ugljika (Manje od ili jednako 0,26%)

Isplativo-– najekonomičniji izbor za visokotlačne cijevi velikog-promjera

Uobičajene primjene uključuju:

Visokotlačni-cjevovodi za prijenos plina

Magistralni vodovi sirove nafte

Morski i podmorski cjevovodi

Cjevovod stanice i kolektora

Cjevovod za prijenos vode

Industrijski procesni cjevovodi

Prilikom narudžbe navedite:API 5L PSL1 Grade X60, DSAW/LSAW (dvostrano/uzdužno zavareno pod praškom), veličina (OD x Š), dužina, završna obrada (ravna/skošena), zahtjevi za premazivanje i potvrda o ispitivanju mlina prema EN 10204 tip 3.1B.

Za primjene koje zahtijevaju zajamčenu žilavost-na niskim temperaturama, strožu kontrolu kemije ili sposobnost kisele upotrebe, navediteAPI 5L PSL2 Grade X60umjesto toga . Za većinu-primjena prijenosa visokog tlaka, X60 PSL1 nudi izvrsnu ravnotežu snage i ekonomičnosti.

Pošaljite upit

whatsapp

Telefon

E-pošte

Upit